VII Turniej „Szach Mat” 2016

VII Turniej Szachowy „Prokocimski Szach Mat 2016”

13 marca w Klubie Kultury „Zachęta” SM „Nowy Prokocim” odbył się VII Turniej Szachowy „Prokocimski Szach Mat 2016”. Jak co roku, organizatorami turnieju, który już na stałe wpisał się do kalendarza i przyciąga coraz więcej uczestników są Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele” oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowy Prokocim”. W tym roku  zrezygnowaliśmy  z udziału w naszym turnieju z seniorów, a postawiliśmy zdecydowanie na propagowanie tej królewskiej gry wśród najmłodszych mieszkańców naszego osiedla oraz innych osiedli Dzielnicy XII.  Zawody  rozgrywano w dwóch grupach wiekowych: Grupa A – juniorzy (rocznik 2000 i młodsi) oraz Grupa B (rocznik 2007 i młodsi). Dopuszczeni zostali uczestnicy z maksymalnie II kategorię szachową. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim z 15-stominutowym czasem na rozegranie partii przez jednego zawodnika, dystans 7 rund. W tegorocznym turnieju wzięło udział w obu kategoriach 84 zawodników, którzy reprezentowali szkoły podstawowe nr 24, 41, 62, 117, 123, 157 oraz Przedszkole Samorządowe Nr 150, a także KKSz Kraków  i MAT Myślenice. Największe emocje towarzyszyły najmłodszym zawodnikom w grupie B, których wspierali rodzice i dziadkowie.

Wyniki w kategorii junior starszy:

Bartłomiej Piwowarczyk za zdobycie 1 miejsca otrzymał puchar Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Prokocim”, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczył Prezes Spółdzielni Zbigniew Socha.

Łukasz Sobelga za zdobycie  2 miejsca  otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczyła Barbara Ślizowska-Konopka – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 1956 roku w Melbourne.

Tymoteusz Szwajkowski za zdobycie 3 miejsca otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczył wieloletni Komendant Komisariatu VI Policji w naszej dzielnicy Mirosław Skwarka.

Maksymilian Dutkiewicz  za zdobycie 4 miejsca otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczyła  Kierownik Klubu Kultury ”Zachęta” Izabella Kowalska – Piper.

Wyniki w kategorii junior młodszy:

Marcel Trześniowski za zdobycie 1 miejsca otrzymał puchar Stowarzyszenia Nowy Prokocim „Przyjaciele”, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczył Prezes Stowarzyszenia Mieczysław Lasota.

Wiktor Korczek za zdobycie 2 miejsca otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczył Wiceprezes SM Nowy Prokocim Bogdan Piaszczyński.

Jakub Leski za zdobycie 3 miejsca otrzymał puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczył Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch.

Bartłomiej Harapula za zdobycie 4 miejsca otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczył Sędzia Główny Turnieju Stanisław Cichorz.

Magdalena Rutkowska, która została sklasyfikowana najwyżej wśród dziewczynek, otrzymała statuetkę, dyplom oraz nagrody rzeczowe, które wręczyła Małgorzata Lasota ze Stowarzyszenia Nowy Prokocim „Przyjaciele”.

Przedszkolak Jeremi Szwajkowski, który okazał się najmłodszym uczestnikiem turnieju otrzymał ufundowany przez Posła na Sejm RP oraz  Prezydenta Miasta Krakowa w latach 1992-1998 Józefa Lassotę pamiątkowy puchar oraz dyplom i nagrody rzeczowe.

Prowadzący konferansjerkę kolega Marek Lelo na zakończenie wręczył podziękowania oraz  upominki od organizatorów dla sędziów Jacka Przybylskiego oraz Ryszarda Budkiewicza, którzy wspomagali podczas turnieju Sędziego Głównego Stanisława Cichorza.

Wielu uczestników, zaproszonych gości oraz opiekunowie dzieci z zadowoleniem przyjęli   zmianę Regulaminu organizowania Turnieju Prokocimski Szach Mat tylko dla dzieci. Szachy to wyjątkowa gra, która wykształca u dzieci  wiele niezbędnych umiejętności oraz uczy logicznego myślenia. Cieszy organizatorów, że w  tym roku w turnieju wzięła udział rekordowa liczba 84  zawodników, w tym 57 z terenu Dzielnicy XII. Tak duża ilość chętnych do udziału w naszym turnieju potwierdza, że zapoczątkowany w 2013 roku i finansowany przez Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele” program „Nauka gry w szachy dla dzieci ” przynosi efekty. W roku szkolnym  2013/2014  nasz program zapoczątkowaliśmy w porozumieniu z dyrekcją w Szkole Podstawowej nr 117.  Od roku 2014 na mocy podpisanego porozumienia o współpracy, nasz program kontynuowany jest w Przedszkolu Samorządowym Nr 150.  W tym miejscu należy z dumą zaznaczyć, że w tegorocznym turnieju zawodnicy z Przedszkola Nr 150 – Michałek Stec zajął 14 miejsce, a Bartoszek Dziadek 24 miejsce  na 43 startujących w ich  grupie wiekowej.

Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele” nie poprzestaje na dotychczasowych efektach i już w październiku 2016 roku rozpoczynamy nasz program nauki gry w szachy w Szkole Podstawowej Nr 41 w Nowym Prokocimiu.

Do zobaczenia w roku 2017 na VIII Turnieju „Prokocimski Szach Mat”

Lasota Mieczysław