IX Turniej „Szach Mat” 2018

IX Turniej Szachowy „Prokocimski Szach Mat 2018”

W niedzielę, 18 marca, w Klubie Kultury „Zachęta” przy ulicy Kurczaba 25 rozegrano Turniej Szachowy „ IX Prokocimski Szach Mat 2018”. Tegoroczny „Prokocimski Szach Mat” otworzył Prezes Małopolskiego Związku Szachowego Jan Kusina. Organizatorami zawodów było Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele” oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowy Prokocim”. Sędziowali – Stanisław Cichorz – arbiter FIDE jako sędzia główny, oraz sędziowie pomocniczy, Ryszard Budkiewicz i Jacek Przybylski. Do turnieju przystąpiło 84 zawodników w dwóch grupach – Grupa A – (rocznik 2004-2008) oraz Grupa B – (rocznik 2009 i młodsi). Turniej został rozegrany tempem P’15 na dystansie 7 rund systemem szwajcarskim, przy kojarzeniu komputerowym programem Chess Arbiter Pro. Kolejność w turnieju została ustalona na podstawie zdobytych punktów. W przypadku równej ilości punktów o kolejności decydowała punktacja pomocnicza: Buchholz średni, Buchholz pełny, liczba zwycięstw, progres. Po rozegraniu wszystkich 7 partii z zegarem szachowym zostali wyłonieni zwycięzcy.

W grupie „A”:

  1. Cichoń Bartłomiej – Szkoła Podstawowa nr 123 Kraków
  2. Harpula Bartłomiej- Sz. P. nr 62 Kraków
  3. Wajda Krzysztof-Sz. P. Bodzanów
  4. Wolak Maciej – Sz. P. nr 58 Kraków

Najmłodszym uczestnikiem turnieju w „Grupie A” był Maciej Wolak, urodzony 24.12.2008 r.

W grupie „B”:

  1. Ziajka Filip- Sz. P. Wieliczka
  2. Hetmańczyk Wojciech –Sz. P. nr 62 Kraków
  3. Biedroń Julian – Sz. P. nr 62 Kraków
  4. Wolak Michał – Sz. P. nr 58 Kraków

Najmłodszym uczestnikiem turnieju w „Grupie B” był 4,5 letni Jan Wolak z przedszkola Motylek Kraków, urodzony 2013 r.

Puchar „Fair-Play” od Posła na Sejm RP Józefa Lassoty za sportową i dżentelmeńską postawę w czasie IX Turnieju Szachowego „Prokocimski Szach Mat 2018” otrzymał uczeń Szkoły Podstawowej nr 117 Makucha Jarosław. Ponadto jak co roku każdy z uczestników naszego turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom, dużą czekoladę oraz breloczek z motywem naszego turnieju. Uczestnicy mogli też w trakcie turnieju częstować się słodyczami oraz napojami. Jak zwykle turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i nie wszyscy chętni mogli być zapisani. Godnym podkreślenia jest fakt, że wszyscy grali do ostatniej rundy, nie było żadnego walkoweru, co świadczy o potrzebie organizowania takich rozgrywek w przyszłości. Zapraszamy w przyszłym roku na jubileuszowy „X Prokocimski Szach Mat 2019”

Organizowane przez nas turnieje szachowe oraz zrealizowany przez Stowarzyszenie w ostatnich latach w Szkołach Podstawowych nr 117 i 41 oraz w Przedszkolu Samorządowym nr 150 program „Nauka gry w szachy dla dzieci” mają na celu popularyzację tej królewskiej dyscypliny sportu wśród najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy, a jednocześnie są propozycją intelektualnego spędzania wolnego czasu. Za zrealizowanie programu „Nauka gry w szachy dla dzieci” w 2017 roku Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele” zostało zgłoszone przez Szkołę Podstawową nr 41 oraz Przedszkole Samorządowe nr 150 do nagrody „Filantrop Krakowa A.D. 2016”. 23 czerwca 2017 roku w Urzędzie Miasta Krakowa replikę berła Św. Królowej Jadwigi – nagrodę Filantrop” Krakowa AD 2016 odebrał Prezes Stowarzyszenia Nowy Prokocim „Przyjaciele” Mieczysław Lasota.