I Konkurs modelarski „Pro-Modelik” 2015

                I Konkurs Modelarski „PRO-MODELIK”

W dniu 17 października bieżącego roku odbyła się pierwsza edycja konkursu modelarskiego „PRO-MODELIK”, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nowy Prokocim” oraz Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele”. Miejscem imprezy był Klub Kultury „Zachęta” działający przy spółdzielni. Dodatkową atrakcją stanowiła wystawa fotografii „Kraków przedwojenny”, na którą zdjęcia zostały wypożyczone
z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. W konkursie wzięło udział 16 modelarzy juniorów oraz 25 seniorów, którzy wystawili w sumie 158 modeli we wszystkich klasach. Konkurs miał unikalny w skali kraju charakter jednodniowy. W Polsce pozostałe konkursy i festiwale modelarskie trwają zawsze dwa dni. „PRO-MODELIK” został zorganizowany na wzór imprez modelarskich u naszych południowych sąsiadów – Słowacji ,gdzie jednodniowe konkursy są niezwykle popularne.

Modelarze przyjechali do nas z wielu miast, takich jak Nowy Sącz, Rzeszów, Miechów, Radom, Warszawa i oczywiście z Krakowa. Poziom wykonanych prac jak na pierwszą edycję był wysoki. Cieszy zwłaszcza ilość i jakoś modeli wykonanych przez juniorów. Wspomnieć
należy o pięknych modelach pojazdów wojskowych takich jak M4 GunTractor, czołgu średnim
T-34/76 wyposażonym w trał przeciwminowy, wykonanym przez jedyną uczestniczkę konkursu – Blankę, która przyjechała aż z Rzeszowa. Ogromne wrażenie na sędziach wywarł model współczesnego czołgu Challenger 2 młodego adepta sztuki modelarskiej z Warszawy. Prace seniorów zgromadzone na stołach także wzbudzały ogromne zainteresowanie. Wymienić tu należy imponującą liczbę pojazdów pancernych i samolotów. Na szczególną uwagę zasługiwały m.in. działo samobieżne ISU-122S, BTR-70 w malowaniu z konfliktu na Ukrainie, działo pancerne StuH 42 oraz kolekcja pojazdów z okresu I Wojny Światowej w skali 1:72. W samolotach prym wiodły hydroplany wykonane przez legendę modelarstwa,
a jednocześnie mieszkańca naszego osiedla, pana Jacka Sznajdera. Bardzo mało modeli wystawione zostało w kategoriach zdawać by się mogło popularnych, takich jak „Śmigłowce„ oraz „Statki i okręty”, ale i tu znalazły się wspaniałe „rodzynki” w postaci wykonanego od podstaw polskiego śmigłowca JK-1 „Trzmiel” w skali 1:72 i wspaniałego niszczyciela HMS Eskimo w skali 1:700. Dioramy, czyli scenki przedstawiające sytuacje bitewne, także cieszyły oko. Wspomnieć tu należy o „Przegrupowaniu ,Normandia1944” i Operacji „Rösselsprung”.

Na końcu sali ustawiony został tzw. „stół sędziowski”, gdzie sędziowie i członkowie Klubu Modelarskiego „Grupa B”, którzy byli wsparciem dla organizatorów „PRO-MODELIKA”, wystawili poza konkursem swoje przepiękne dioramy oraz modele samolotów i pojazdów.

Honorowym gościem imprezy był były prezydent Miasta Krakowa – pan Józef Lassota.

Na zakończeniu imprezy zostały rozdane puchary, medale, pamiątkowe dyplomy
i nagrody rzeczowe dla juniorów.

Grand Prix imprezy zdobył pan Marcin Durman z Miechowa za przepiękny model samochodu ciężarowego Krupp Titan SWL80. Puchar wręczył Sędzia Główny Konkursu – pan Witold Socha.

Puchar za najlepszy model samolotu od Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Prokocim”, który wręczył Prezes Spółdzielni –  pan Zbigniew Socha, przyznany został za Boulton& Paul P12 Bodmin dla pana Jacka Sznajdera.

Puchar za najlepszy model pojazdu od Stowarzyszenia Nowy Prokocim „Przyjaciele” powędrował do pana Krzysztofa Popiołka za niemieckie działo pancerne StuH 42. Puchar wręczył Prezes Stowarzyszenia – pan Mieczysław Lasota.

W kategorii juniorów puchar za najlepszy model konkursu zdobył Michał Kutyła
z Warszawy za wspomniany już model czołgu Challenger 2. Nagrodę otrzymał z rąk pani Barbary Ślizowskiej – medalistki olimpijskiej z Melbourne w 1956 r.

Serdecznie gratulujemy Wszystkim zwycięzcą!!

Na zakończenie spotkania prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Prokocim” – pan Zbigniew Socha, zapowiedział na przyszły rok kolejną edycję „PRO-MODELIKA”. Tak więc serdecznie zapraszamy już dzisiaj na drugą edycję konkursu modelarskiego w roku 2016 !

Witold Socha